“Boris en Eva hebben de pk’s geleverd”

Studenten ontwikkelen datamodel voor de operationele strategie van Roche Diagnostics in Zwitserland

Na hun studies burgerlijk ingenieur, kozen Boris Parmentier en Eva Roos voor een Masters in General Management. Voor hun in-companyproject (ICP) wisten ze heel goed wat ze wilden: een buitenlandse ervaring, liefst in supply chain management. En daar gingen ze dan ook naar op zoek. Via onze alumnidatabase kwamen ze in contact met Steven Baekelandt, Director Global Operations Strategy bij Roche Diagnostics in Zwitserland. “Ik had erg goede herinneringen aan mijn eigen Masters in General Management en aan het ICP. Ik weet ook hoe belangrijk een geslaagd ICP is, dus toen ze me contacteerden, was ik onmiddellijk bereid om hen te helpen.” Maar dat was niet de enige reden. Boris en Steven blikken terug op hun acht weken durende samenwerking.

Boris Parmentier and Eva Roos at Roche Diagnostics

Eerste indruk: geslaagd!

“Hun zorgvuldig voorbereide mail en die zelf ontwikkelde brochure waarin ze zich voorstelden als team waren voor mij meteen bewijs van hun motivatie en ondernemerschap”, herinnert Steven zich. “Hier was een duo dat zélf de touwtjes in handen neemt. Ook het feit dat ze specifiek op zoek waren naar een internationale ervaring én dat ze bereid waren om in het buitenland te verblijven, was een plus. En dan was er natuurlijk hun profiel: general managementstudenten van Vlerick zijn sterke kandidaten die een organisatie als de onze goed kan gebruiken.”

Centraal of decentraal?

Steven Baekelandt - Roche DiagnosticsRoche heeft twee nagenoeg onafhankelijke divisies: Pharmaceuticals en Diagnostics. Roche Diagnostics ontwikkelt, produceert en vermarkt innovatieve apparatuur voor diagnostische tests en de bijbehorende reagentia. De afdeling Global Operations is verantwoordelijk voor de planning, productie en logistiek van al die producten. Stevens team bepaalt de strategie voor Global Operations: “Welke producten worden gefabriceerd op welke locaties? Produceren we intern of extern? Met andere woorden, hoe ziet ons productienetwerk eruit? Een vraag die we al langer wilden beantwoorden, en waarvoor we Boris en Eva aan boord hebben gehaald, is of regionale productie nuttig is. Vaak produceren we op één bepaalde site voor de wereldwijde markt. Heeft het zin om die producten lokaal in Azië, Amerika of Europa te produceren? Hoe verhouden de kosten zich tot de baten – de voordelen van dichter bij de consument te staan? Boris en Eva kregen de opdracht een datamodel te ontwikkelen om te analyseren waar voor ons de grote voordelen zitten.”

Future proof

De opdracht was dan wel duidelijk, toch kwam er heel wat meer bij kijken dan je op het eerste gezicht verwachtte, vertelt Boris: “Zo was het niet louter een kwestie van de schaalvoordelen van centrale productie af te wegen tegen de transportkosten, die stijgen naarmate de af te leggen afstand groter wordt. Ook bij transportkosten spelen er schaalvoordelen. Bovendien moesten we het model stapsgewijs opbouwen. We zijn gestart met onvolledige datasets, en naarmate er meer gegevens beschikbaar kwamen, konden we het model aanvullen, verfijnen en optimaliseren.”

“Het uiteindelijke model is parametrisch, zodat je eenvoudig nieuwe simulaties kan maken door bepaalde parameters aan te passen. Denk bijvoorbeeld aan transportkosten die bepaald worden door het gewicht en het volume, maar ook door de aard van een product – die heeft immers een impact op invoerheffingen, die op hun beurt weer de transportkosten beïnvloeden.”

Het model is niet alleen parametrisch, het is ook future proof: “Het is toepasbaar op de huidige portefeuille van Roche Diagnostics, maar kan ook worden gebruikt bij de ontwikkeling van een nieuw product, om een eerste indicatie te krijgen van de potentiële voor- en nadelen van centrale of decentrale productie”, zegt Boris, en hij voegt eraan toe: “Het was een fantastische ervaring om als twee pas afgestudeerden te mogen werken op een niveau dat een wereldwijde impact heeft, en om te kunnen discussiëren en samen te werken met mensen die je input appreciëren en die hem nu ook gebruiken.”

Impact

Steven glimlacht. “Je merkte echt aan Boris en Eva dat ze iets concreets wilden bijdragen. En dat hebben ze ook gedaan. Ze hebben de pk’s geleverd. Hun model heeft ons inzichten gegeven die we daarvoor niet hadden. Ik kan niet in detail treden, maar we bouwen zeker voort op wat zij ontwikkeld hebben. Nu moet je bij dit soort projecten trouwens niet meteen concrete resultaten verwachten. Een beslissing die een impact heeft op ons productienetwerk neem je niet na een project van een paar maanden. Maar op de langere termijn is de impact van dit soort strategische analyses zeker niet te onderschatten. Als ze willen weten wat er concreet veranderd is, moeten ze ons over een paar jaar maar eens terugbellen.”

Noodzakelijke randvoorwaarde

Het project was een succes, maar dat succes komt niet vanzelf. De inzet en de capaciteiten van de studenten zijn cruciaal, maar ook het bedrijf heeft een belangrijke verantwoordelijkheid, vindt Steven: “Als je studenten een ICP laat doen, moet je als bedrijf vooraf nadenken over wat haalbaar is, over wat er redelijkerwijze in acht weken tijd kan verwezenlijkt worden. Je moet een duidelijke opdracht uitwerken zodat ze onmiddellijk aan de slag kunnen. Bovendien mag je er ook niet van uitgaan dat je die studenten in een kantoortje neerploft en dat ze dan hun plan wel zullen trekken. In een kleiner bedrijf lukt dat misschien, maar in een organisatie als de onze zouden ze verdrinken in de informatie en moeten ze kunnen terugvallen op een netwerk. Daarom was het ook belangrijk dat Boris en Eva geïntegreerd waren in ons team. Kortom, je moet als bedrijf ook voldoende tijd in de begeleiding steken, dan ga je er het meeste uithalen.”

Over die begeleiding en ondersteuning bij Roche Diagnostics, zowel in de aanloop naar als tijdens het project, is Boris nog steeds enthousiast. “Steven heeft ons onmiddellijk op sleeptouw genomen en dat was ook nodig. Als je jezelf in zo’n groot bedrijf en zo’n uitgebreide productportefeuille alleen zou moeten inwerken, geraak je er niet in acht weken. Eva en ik hadden een erg goede verstandhouding met hem. Hij heeft ons ook wegwijs gemaakt in Zürich en geholpen met heel wat administratieve zaken.” Ook over het team van Vlerick niets dan goeds: “Zij gaan echt de extra mile om ervoor te zorgen dat het lukt. En ze nemen alle praktische beslommeringen uit handen, zodat je kan focussen op je project.”

Onvergetelijk

Boris en Eva zijn een ervaring rijker. Weg zijn van huis had volgens Boris zo ook zijn voordelen. “Precies omdat we weg waren van vrienden en familie, konden we sterk focussen op het project. Maar als we er even tussenuit wilden zijn, waren we ook meteen in vakantiestemming. In Zürich ben je binnen het halfuur in de vrije natuur. ’s Avonds na het werk kon je picknicken aan het water, dat zouden we thuis nooit doen. We waren vijf dagen van de week bij Roche Diagnostics, ‘s zaterdags werkten we aan ons rapport en ‘s zondags was het zwembroek aan, zonnebril op, en dan gingen we eropuit. Steven lette er ook op dat we af en toe ontspanning namen en profiteerden van onze buitenlandse ervaring.”
 
“Het project was niet alleen inhoudelijk erg interessant, ik heb ook ongelooflijk veel bijgeleerd: werken in zo’n grote internationale organisatie – alleen al in ons team van tien waren er vijf verschillende nationaliteiten; in het buitenland verblijven; je plan leren trekken … het was een ervaring om nooit meer te vergeten. Ik zou het onmiddellijk opnieuw doen!” besluit hij.

Voor herhaling vatbaar

Eenzelfde geluid bij Steven: “Ik spreek niet enkel voor mezelf, maar voor het hele team als ik zeg dat we heel tevreden zijn over onze samenwerking met Boris en Eva. Dat heeft natuurlijk veel te maken met hun motivatie en toewijding. Van bij de start pakten ze het project professioneel aan en ze hebben zich veel tijd en moeite getroost om ervoor te zorgen dat het een succes werd. Het resultaat maakt de tijd die we er zelf in hebben gestoken ook meer dan de moeite waard. Zouden we dit aanraden? Zouden we dit opnieuw doen? Zeker! We zijn met de School in gesprek voor een nieuw ICP.”

Leer ons kennen!

Vlerick Business school is een drievoudig erkende, internationale business school in het hart van Europa - de nummer één in de Benelux voor executive education. Elk jaar verwelkomen we 740 MBA- en Masters-studenten uit 50 landen in onze programma's van wereldklasse in Brussel, Gent, Leuven en Beijing. Meer dan 8.500 leidinggevenden van over de hele wereld sluiten zich aan bij ons executive onderwijs en op maat gemaakte programma's. Onze 22.000 alumni zijn actief in bedrijven in meer dan 100 landen.

MBA programmes

Master programmes

Management programmes

Customized programmes

Gerelateerd nieuws

 1. Hoe blockchain kan helpen om de heropleving van de economie na Corona te versnellen

  Datum: 03-06-2021
  Categorie: Opiniestukken
  De COVID-19-crisis stelt onze samenleving voor grote uitdagingen. Momenteel focussen overheden wereldwijd op het opzetten van snelle en grootschalige vaccinatiecampagnes, zodat we zo snel mogelijk kunnen terugkeren naar een normaal leven. Blockchaintechnologie kan bijdragen tot de aanpak van de verschillende uitdagingen die de crisis met zich meebrengt, en het kan zelfs helpen om onze economie sneller te laten herstellen van deze pandemie. Professor Kristof Stouthuysen en onderzoekster Tineke Distelmans gaan dieper in op de toepassingen van blockchain in vaccinatieplanning en -opslag, een COVID-19 paspoort en de wereldwijde organisatie van de toeleveringsketens.
 2. Covid-patenten en R&D-races zullen ons redden, niet de WHO

  Datum: 29-05-2020
  Categorie: Opiniestukken
  Vaccintechnologie vrij beschikbaar stellen voor iedereen klinkt goed. Volgens professor Walter Van Dyck zal een verbod op patenten de toegang tot vaccintechnologie echter vertragen en – erger nog – innovatie doen opdrogen. Om het slopende gevecht met het virus aan te gaan, heb je een klein aantal globale, kapitaalkrachtige farmaceutische bedrijven nodig die als spil functioneren van een ecosysteem dat initieel universitair onderzoek verder ontwikkelt en de schaal heeft om de globale distributie te leiden.
Alle artikels